דף הבית » דף הבית » הסיפור הזוגי שלי » אבי אלפסי יזרעאל - הסיפור הזוגי שלי
 

בבית הלל שבצפון - טיול אופניים משפחתי לאורך נהר הירדן, עם זוגתי סיגל ובנותינו האהובות

 כששואלים אותי

מהו החלום שאני מייחל לו בחיי - אני עונה כי לשמחתי אני כבר מצוי ממש בתוכו. הדברים החשובים באמת כבר כאן ובגדול - אני נמצא יום יום בין האנשים האהובים והחשובים לי ביותר.

יש לי יעדים רבים בתחומים שונים, ועוד רבה הדרך בפיתוח הקריירה, הבית ועניינים נוספים... אני משתוקק להשלים את כתיבת הספר בנושא "הזוגיות המאושרת" , אבל אני לרגע לא מתבלבל בין יעדים אלה לבין הדברים החשובים באמת בחיי.

נישואי הראשונים כשלו והסתיימו בגירושים. כאיש משפחה מובהק, הזקוק למסגרת המשפחתית, ניסיתי במשך מספר שנים למצוא את דרכי מחדש, תוך התאוששות מהתוצאות ההרסניות של הגירושים. ובמקביל לכך השקעתי מאמץ וזמן רבים בניסיון ללמוד ולחקור את רזיה "וסודותיה", של הזוגיות המוצלחת והמאושרת.  בפרק ב' של חיי, יחד עם סיגל, אני מיישם יום יום, כמיטב יכולתי, את התובנות שרכשתי, להלן מקצתן:

חשיבות התקשורת הזוגית - התובנה הראשונה היא כי הצלחתו של הקשר הזוגי תלויה בשני גורמים עיקריים: הראשון - רמת ההתאמה הראשונית בין בני הזוג, והשני - יכולת בני הזוג לקיים ביניהם תקשורת זוגית מעמיקה ואפקטיבית. הראשונה תלויה בבחירה נכונה ומושכלת של בן/בת הזוג, אך היכולת השניה מחייבת למידה והכשרה, שזוגות רבים לצערי לא זוכים לקבל בשל בעיה במודעות החברתית לנושא. קל לנו יותר להבין את חשיבותם של שעורי נהיגה לפני שעולים על הכביש מלהבין את חשיבותם של שעורי תקשורת זוגית לפני שממסדים קשר זוגי.

הזוגיות - במקום הראשון - התובנה השניה היא כי הזוגיות הינה עמוד התווך של משפחתי והיא הבסיס לאושרי ולהצלחתי בכל מישורי החיים, לרבות בקריירה המקצועית. רק הצבת הזוגיות שלי במקום הראשון - תבטיח את יציבותה לאורך שנים ! "  טועים הסבורים שהקריירה קודמת לזוגיות וטועים גם הסבורים כי הילדים קודמים לזוגיות: גם הקריירה וגם הילדים ייצאו נשכרים יותר כאשר הקשר הזוגי איתן ופורח ומקרין חום אהבה ותחושת ביטחון על המשפחה כולה ! ילדים הגדלים בבית שבו הזוגיות איתנה הם ילדים רגועים ומאושרים יותר ואשר זוכים למודל נכון וחיובי אותו ישאו איתם לבגרותם.

להילחם במובן מאליו - התובנה השלישית היא הצורך להילחם יום יום ב"מובן מאליו" העלול "לפלוש" לחיינו. לא לאפשר לקשר הזוגי לעלות על המסלול המסוכן של שגרה משמימה. סיגל ואנוכי רואים את הדברים באופן דומה - שנינו מבינים כי מדי יום ביומו אנו צריכים להשקיע זה בזה ובקשר שלנו כדי להיות ראויים זה לזה, וכדי לשמר את החברות בינינו. להשקיע בקשר ולטפח אותו גם בימים עמוסים. למצוא את הזמן לשוחח זה עם זה לבד ברוגע, אפילו למספר דקות ולשמוע מה עבר עלי, עליה במשך היום. לראות יום יום את הדברים הקטנים שעושה בן/בת הזוג למעני ולמען המשפחה ולדעת להוקיר אותם, גם פנימה וגם מול בן/בת הזוג. למצוא בתוך שטף השגרה והעומס הזדמנויות להפתיע את בן הזוג בכל דרך שתעביר מסר של אהבה ואיכפתיות כלפיו.

במריבה - אל תהיה צודק, היה חכם - התובנה הרביעית שלי היא כי מחלוקות ואף עימותים הם חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים. החוכחה האמיתית היא לדעת כיצד לצאת מהם מהר ובלי משקעים מיותרים. בשום מחלוקת או עימות בין בני זוג אין כל משמעות ל"צדק" - יש משמעות אך ורק לרגישות לחברות ולאיכפתיות. במערכת הזוגית - המטרה לעולם איננה לגלות "מי צודק" אלא להכיר את הרגשות והצרכים של עצמנו ושל בן זוגנו ולדאוג שאלה יקבלו התייחסות ומענה הולמים.

           עם סיגל ונועה - מתוך כתבה שהתפרסמה 
                בירחון "את" בנושא זוגות בפרק ב'

 

בחירתי לעבוד כיועץ וכמאמן זוגי - היא במובן מסויים "סגירת מעגל": חוויתי באופן האישי ביותר זוגיות ומשפחה שמתפרקות והחלטתי שבפעם השניה הדברים יהיו אחרת !  עבורי בחירה זו היא שליחות אישית וחברתית: לממש את ייעודי לסייע לזוגות למצוא את השבילים המחברים ביניהם ואל אושרם, לסייע להם לשמור על המסגרת המשפחתית עבורם ועבור ילדיהם, ולחסוך להם את הסבל  ואת  הנזק שבפירוק המשפחה.

לאור ניסיון חיי המרתק והמלמד - בעת שאני יועץ לזוגות, עומדות לנגד עיני, מעבר לגישות המקצועיות והתאורטיות, תובנות אלה ורבות אחרות שגיבשתי לאורך הדרך.

בהמשך, אני שואף להוציא לאור את הספר "סודות הזוגיות המאושרת" שירכז את כל התובנות והעצות כיצד לבנות זוגיות מאושרת ויציבה וכיצד להתמודד עם המכשולים שבדרך.

   

 

 
 
גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר