דף הבית » סיפורי אימון
 
 

סיפורי אימון זוגי / מאת: אבי אלפסי יזרעאל

מדור זה נועד להציג מקרים וסיפורים של יעוץ זוגי / אימון זוגי שהביאו לשינוי ולפריצת דרך בחייהם של זוגות ומשפחות. זמן רב אני מתכנן את המדור הזה באתר, אך מלא התלבטויות לגבי הבאת הסיפורים האישיים. לבסוף השתכנעתי שהדבר חשוב בעיקר כדי לעודד זוגות המצויים במצוקה ובקשיים לקום ולעשות מעשה - כדי להביא לשינוי משמעותי בחייהם ובחיי ילדיהם.  הזוגות שהסכימו להציג את סיפוריהם - רואים גם הם לנגד עיניהם את החיזוק והעידוד לזוגות המחפשים תקווה לשינוי.

הסיפורים שאביא מעת לעת הם סיפורים של זוגות שסיימו תהליך אימון זוגי אצלי. יצירת קשר עם בני הזוג כדי לשמוע רשמים ממקור ראשון תתאפשר בהסכמתם ובאופן דיסקרטי עבור שני הצדדים.

הסיפור של דן ועדי (שמות בדויים)

דן ועדי, זוג צעיר והורים לשני ילדים, הגיעו אלי לפני חודשיים, כאשר שניהם כבר עשו צעד גדול החוצה מחיי הזוגיות שלהם לכיוון הגירושין. דן פתח תיק גירושין ברבנות ועדי כבר התייעצה עם עורכי דין לצורך גירושין. הוריהם שכנעו אותם רגע קודם לפנות ליעוץ זוגי.

הפגישה הראשונה התנהלה במתח באנטגוניזם ובכעס רבים. שפת הגוף שלהם אמרה הכל ! הם הפנו כתף קרה זה לעבר זו ולא העיזו להביט זה לזו בעיניים. במהלך הפגישה שלף כל צד רשימה ארוכה של טענות קשות כלפי בן זוגו. הם סיפרו כי מצבם הכלכלי סבוך מאוד, כי עליהם לקבל החלטות משמעותיות ודחופות לגבי המצב הכלכלי, מעבר דירה, מציאת מקום עבודה ועוד, אך הם אינם מסוגלים לנהל שיחה ביניהם היות והכעס ההדדי עלה על גדותיו - והמצב "תקוע". ניכר היה שהם חדלו להאמין בעתידו של הקשר וכי אבדו הכבוד וההערכה ההדדיים ביניהם. הסתבר כי כבר חודשים שכלל אין ביניהם תקשורת כלשהי. כשסיפרו לי על בנם התינוק הבחנתי כי שניהם אוהבים אותו אהבה עזה.

המצב נראה כמו מבוי סתום ! אך הייתי בטוח כי יש משהו ביניהם מעבר לכעסים. הייתי נחוש לסייע להם לזכור מדוע הם ביחד ומה גרם להם להתאהב זה בזו.  בהמשך הפגישה התעקשתי לשמוע מהם את סיפור ההיכרות ביניהם - וכיצד פגשו זה את זה לראשונה, האווירה בחדר חלה להתרכך אט- אט, ואז עלה סיפור מרגש על היכרות רומנטית, מפגש על חוף הים, ואהבה סוחפת. לקראת סוף הפגישה, אשר התארכה וגלשה לה קצת מעבר למתוכנן, הם הישירו מבט זה אל זה, אחזו ידיים ודיברו ביניהם כפי שלא דיברו חודשים רבים. הם הצליחו להגדיר יחד את מטרת האימון עבורם - לחזור להיות חברים אוהבים ותומכים כמו בעבר ולכבד זה את זו באופן הדיבור ביניהם. הפגישה הסתיימה בחיבוק מרגש שסימל את הסכמתם "לפגוש" מחדש זה את זו ולתת סיכוי אמיתי לקשר. כפי שקורה בסוף כל פגישת אימון - הם לקחו איתם גם מחוייבויות למימוש בימים הקרובים שעד לפגישה הבאה.

לאחר שלושה ימים התקשרתי אליהם כדי לשמוע איך השפיעה הפגישה על האווירה ביניהם - והסתבר לי לשמחתי הרבה, שחל מהפך של ממש במערכת היחסים - כבר לאחר הפגישה הראשונה, הם הקפידו ליישם את המחוייבויות שלקחו על עצמם, הם תיארו באזני שינוי מקצה לקצה באופן התיחסותם זה לזה - הם מדברים ומשוחחים ביניהם, מפרגנים זה לזה - וחזרו לתפקד במספר מישורים, בהם חדלו לתפקד קודם לכן. השמחה של עדי היתה גלויה וללא מעצורים, השמחה של דן היתה מאופקת מאוד ומלווה בחשש כבד שמדובר בשינוי זמני בלבד.

עדי ודן המשיכו להגיע לפגישות ובכל פגישה עשו צעד נוסף קדימה, תוך שהם מצליחים לשמר את ההישגים שצברו מהפגישות הקודמות. היו כמובן מהמורות אלו ואחרות, וחילוקי דיעות בנוגע להחלטות מרכזיות בחייהם, כגון לאיזו דירה לעבור, האם לקנות רכב לעדי, ועוד. בנוגע להחלטות אלו קיימנו התייעצויות משותפות והצלחנו בכוחות משותפים לגשר על הפערים ולגמדם למימדים שלא היוו עוד מכשול ביניהם. ככל שראו שהאווירה ביניהם נשמרת חיובית, גדלה האופטימיות שלהם ואיתה המוכנות להתפשר זה עם זו.

מכשולים שנראו בלתי עבירים מספר שבועות קודם - איבדו לחלוטין ממשקלם ומצאו פיתרון. בני הזוג החליטו לחזור לדירה הקטנה והטובה שלהם שאותה שיפצו יחד בימים היפים שהיו להם יחד - דירה הטעונה בזכרונות יפים ובמטען אנרגיה חיובי עבורם. עדי ויתרה מרצונה החופשי על רכב בשלב זה, עד שירווח המצב הכלכלי, נושא הגירושין ירד לחלוטין מהפרק והעתיד המשותף הפך להיות אופטימי ומלא חיוניות עבורם. הם החלו לעשות תכניות משותפות מתוך הסכמה ופרגון, עדי ה"שפית" המוכשרת חזרה לבשל את המאכלים הכל כך אהובים על דן, והוא מצידו התמיד ביוזמתו במחוייבות שקיבל בשבועות הראשונים למצוא בכל ערב את הזמן לחיבוק ולפרגון לעדי.

אתמול, ט"ו באב התקיימה פגישת אימון עם עדי ודן- שניהם נכנסו עם חיוכים רחבים על פניהם. הם סיפרו לי בהתרגשות שבתוך ימים ספורים הם עוברים לדירה החדשה-ישנה שלהם והאושר ניכר על פניהם. במהלך הפגישה הפתיעה עדי אותי ואת דן כששלפה מכתב שכתבה לדן לרגל יום האהבה וקראה אותו בקול נרגש, מכתב המסכם בעצם את מהלך השנה האחרונה שחוו יחד:

 

 

 

 

 

 
 
גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר